Acasă » Stiri » “100 de povești despre satul meu”

“100 de povești despre satul meu”

Tot la Biblioteca Publică din Popricani s-a inițiat un proiect de rescriere a istoriei digitale a comunei Popricani. Astfel că bibliotecara Mihaela Tănasă împreună cu sprijinul primăriei Popricani și al Fundației IREX vor implementa la Popricani un proiect privind istoria comunei Popricani.

Deschiderea acestui proiect a avut loc pe 30 aprilie și a beneficiat de o finanțare de 650 de lei de la Fundația IREX, precum și de o mica finanțare de la primărie prin care s-au achiziționat o imprimantă color și un photo slide scanner care vor folosi la transpunerea imaginilor de pe film în format digital pentru a putea fi printate și expuse în comună. Prin acest proiect Biblioteca Publică urmărește să strângă 100 de fotografii vechi de la localnicii din toate satele care prezintă scene din trecutul istoric. Fiecare fotografie va fi însoțită de o poveste care va dezvălui contextul și personajele din poze. Până la sărbătoarea comunei din 29 mai se vor pregăti astfel un album foto digital și o expoziție în aer liber cu poze și un banner mare care va fi afișat pe clădirea căminului cultural. Toți localnicii sunt invitați să contribuie cu poze vechi la rescrierea istorii digitale a comunei Popricani.