Acasă » Stiri » Hristos cel inviat, bucuria tuturor

Hristos cel inviat, bucuria tuturor

In  aceste zile de sarbatoare, peste tot se aude, cu glas de bucurie, vestea ca Mantuitorul Hristos a inviat.

El  ne-a incredintat de Dumnezeirea si Atotputernicia Sa prin minunea ce s-a petrecut acum mai bine de 2000 de ani, revarsand de atunci si pana azi bucurie peste oamenii care isi pun nadejdea in Dumnezeu si vietuiesc dupa Legea Lui. Sunt momente care mangaie sufletele tuturor, amintindu-ne in aceste clipe nu doar de cei care sunt printre noi, ci si de cei pentru care acum, la Inviere, aprindem o lumanare incredintati fiind ca Hristos cel inviat nu i-a lasat in moarte, ci i-a ridicat la viata.

Ne apropiem in aceste clipe mai mult de biserica, simtim nevoie sa lepadam haina pacatului si, prin post si spovedanie venim in fata Sfantului Altar pentru a ne Impartasi cu Sfintele Daruri, cu Trupul si Sangele lui Hristos, pentru ca El izvoraste viata iar noi dorim impartasirea cu ea. Lumea ne vorbeste de moarte, Hristos ne vorbeste de viata, lumea ne indeamna la pacat, Hristos ne indeamna la mantuire. Prin avorturi, prin furt si prin inselaciune suntem amagiti, prin desfranare, prin imbuibare si prin betii suntem pacaliti ca vom dobandi fericirea. Insa din toate acestea lipseste Hristos.

„Eu sunt Calea, Adevarul si Viata ” (Ioan 14,6), ne spune Mantuitorul prin Sfanta Scriptura si de aceea omul trebuie sa fie incredintat ca numai daca vietuieste dupa poruncile Lui poate sa se bucure de viata, de inviere, de nemurire.         E un prilej bun ca la aceste momente de sarbatoare sa reflectam asupra vietuirii noastre si, ajutati fiind de bucuria ce se revarsa din Inviere, sa devenim mai buni, mai milostivi, mai recunoscatori. Cu salutul „Hristos a Inviat” pe buzele noastre, gasim puterea de a ierta, de a ne vizita o ruda, un prieten, un vecin si Hristos va induiosa si inimile cele mai impietrite care vor marturisi ca „Adevarat a inviat! ”

Sarbatoarea Invierii Domnului sa aduca pace peste comuna noastra. Sa avem clipe de aleasa bucurie alaturi de cei dragi si Dumnezeu sa ne ridice si pe noi prin invierea Sa la o vietuire mai buna .

Hristos a Inviat!

Pr. Pantiru Bogdan Petru

 

Modificare Dimensiune Font
Contrast Mare