Acasă » Stiri » Primăria a pierdut procesul privind anularea datoriei de 7,9 miliarde de lei vechi

Primăria Popricani a primit o nouă lovitură pe data de 20 martie. În încercarea noii administraţii locale de a obţine în instanţă anularea executării eşalonate şi suspendarea executării de plată a datoriei de aproape 8 miliarde de lei vechi primită din cauza fostului primar Slabu Otonel. Datoria imensă pe care a moştenit-o actualul primar Valeriu Pârlog de la fostul primar se trage de la proiectul SAPARD de asfaltare a drumului către Ţipileşti care a fost realizat în batjocură de către firma câştigătoare a licitaţiei în anul 2005.

Calitatea lucrărilor a fost foarte proastă şi drumul s-a distrus într-o perioadă scurtă de timp pe mari porţiuni de carosabil. Din cauza faptului că primarul Slabu Otonel a oferit înapoi constructorului garanţia de bună execuţie, Direcţia Naţională Anticorupţie Iaşi s-a sesizat şi a tras la răspundere pe primarul Otonel şi a decis astfel blocarea conturilor primăriei pentru plata ultimei tranşe în valoare de 800 000 de lei.