Acasă » Stiri » Comuna Popricani nu poate accesa fondurile europene

Comuna Popricani nu poate accesa fondurile europene

Datorită situaţiei grave în care se află acum comuna, care are de plătit la ora actuală aproape 8 miliarde de lei vechi ar putea duce amanetarea bugetului primăriei pe următorii 4 ani pentru a plăti datoria imensă pe care a cauzat-o fostul primar. Uniunea Europeană a decăzut comuna din drepturile de a accesa fondurile europene întrucât proiectul SAPARD de asfaltare a unei porţiuni de 3 kilometri de drum care duce la Ţipileşti a fost făcută în bătaie de joc şi Uniunea Europeană doreşte acum să recupereze toţi banii din bugetul comunei.

“Din cauza procesului cu SAPARD noi acum suntem siliţi să plătim către Uniunea Europeană toţi banii care aceasta ni i-a dat pentru realizarea drumului de la Ţipileşti. Am încercat să obţinem în instanţă anularea executării la eşalonarea de plată a sumei de 7,9 miliarde de lei vechi care i-a fost imputată comunei noastre, însă am pierdut şi procesul din 20 martie. Suntem într-o situaţie dificilă în care nu vom mai putea accesa fonduri europene pe o perioadă lungă de timp. Încercăm însă de acum încolo să aducem investiţii în comună prin intermediul fondurilor guvernamentale şi judeţene şi să atragem investitori privaţi care să creeze locuri de muncă la Popricani” ,a spus primarul Valeriu Pârlog.

 

Modificare Dimensiune Font
Contrast Mare